W najbliższy poniedziałek w polskim Sejmie odbędzie się pokaz dokumentu „20 dni w Mariupolu”, które to dzieło daje widzom szansę na prześledzenie losów miasta na Ukrainie, zrujnowanego przez rosyjskie siły. Reżyserem tej produkcji jest Mstyslava Chernov. Zaproszenia na prezentację otrzymali między innymi Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy, Ludmiła Waśkowska, anestezjolożka z Mariupolu, która pojawiła się w filmie, oraz dziennikarz Żenia Klimakin.
Informacje na temat nadchodzącego wydarzenia zostały opublikowane na oficjalnej stronie internetowej izby niższej. Pokaz filmu zaplanowano na godzinę 18:00 w poniedziałek, 12 lutego, w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Wśród zaproszonych gości znajdą się nie tylko już wspomniani ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz, dziennikarz Żenia Klimakin i bohaterka filmu Ludmiła Waśkowska, ale też dyrektor Watch Docs Tadeusz Strączek, dyrektor Centrum Mieroszewskiego Ernest Wyciszkiewicz oraz szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki.
W grudniu poprzedniego roku, film „20 dni w Mariupolu” miał swoją premierę podczas festiwalu Watch Docs w Warszawie. Reżysera filmu, Mstyslava Chernova, opisano jako jedynego dziennikarza, który do końca pozostał w zniszczonym mieście. Wydarzenie to zaliczane jest do kategorii „wstrząsających relacji”, które dokumentują zagładę miast. Film wywołał ogromne napięcie u widzów – od początku aż do końca, pokazuje jak ten eksplozywny materiał został przemycony z okupowanej strefy – podsumowuje Konrad Wirkowski.
Film „20 dni w Mariupolu” zdobył nominację do Oscarów i będzie starać się o statuetkę w kategorii najlepszego dokumentu. Wśród rywalizujących o to prestiżowe wyróżnienie produkcji znajdują się także „Cztery córki” autorstwa Kaouther Ben Hani oraz „The Eternal Memory”, dzieło Maite Alberdi.