W roku 2023, seriale „Sukcesja”, „The Bear” i „Awantura” zdominowały ceremonię wręczenia nagród Emmy za osiągnięcia w telewizji. Jubileuszowe, 75. rozdanie statuetek odbyło się w Los Angeles, z opóźnieniem czterech miesięcy, które wynikało z ubiegłorocznego strajku aktorów i scenarzystów.
W czwartym, finałowym sezonie serialu „Sukcesja”, ekipa aktorska oraz producencka zgarnęła sześć cennych nagród Emmy. Napotkaliśmy tam takie kategorie jak najlepszy dramatyczny serial, najlepszy aktor dramatyczny (Kieran Culkin), aktorka dramatyczna (Sarah Snook) oraz najlepszy scenariusz (Jesse Armstrong).
Przy odbiorze nagrody, Armstrong wyznał, że choć zakończenie serialu było dla nich wszystkich smutne, to praca nad nim przyniosła im wiele radości. Dodatkowo, laureatami złotych statuetek Emmy zostali Mark Mylod – za najlepszą reżyserię w serialu dramatycznym i Matthew Macfadyen, za najlepszą drugoplanową rolę męską w serialu dramatycznym.
Jedynie „The Bear” mógł równać się z „Sukcesją” pod względem liczby zdobytych nagród Emmy, zdobywając ich także sześć. Twórcy tego serialu uhonorowani zostali za najlepszy komediowy serial, najlepszego aktora komediowego (Jeremy Allen White), drugoplanowego aktora komediowego (Ebon Moss-Bachrach) oraz drugoplanową aktorkę komediową (Ayo Edebiri). Szczególne wyróżnienie otrzymał także Christopher Storer za scenariusz.
Z kolei serial „Awantura” został uznany za najlepszy limitowany serial lub najlepszą antologię serialową. Steven Yeun i Ali Wong, którzy w nim występują, otrzymali statuetki dla najlepszych aktorów w tej kategorii. Nagroda trafiła także do reżysera i autora scenariusza „Awantury”, Lee Sung Jina.
Jednym z najważniejszych momentów ceremonii było przyjęcie piosenkarza Eltona Johna do elitarnego grona EGOT: osoby, która zdobyła nagrody Emmy, Grammy, Oscara i Tony. Stało się to po tym, jak otrzymał on nagrodę za film koncertowy „Elton John Live: Farewell From Dodger Stadium”, nakręcony podczas trasy koncertowej „Farewell Yellow Brick Road”.
Frank Scherma, przewodniczący Akademii Telewizyjnej, podczas ceremonii przedstawił 75 wydarzeń, które według niego „ilustrują doskonałość dynamicznego medium, stałego źródła rozrywki i informacji ważnych dla świata”. Podkreślił także, że telewizja ma moc wprowadzania wielkich zmian społecznych.
Na uroczystość jubileuszową, Akademia przygotowała prezentację 75 momentów z bogatej historii telewizji. Wśród nich znalazły się fragmenty historycznych wydarzeń, takich jak atak terrorystyczny na World Trade Center z 11 września 2001 r., pierwsze kroki Neila Armstronga na Księżycu czy działalność Martina Luthera Kinga.