Wytwory codziennego użytku, takie jak balsamy do ciała, szampony, środki czystości powinny być gwarancją bezpieczeństwa dla ich użytkowników. Jednak nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley we współpracy z Silent Spring Institute zdradza niepokojącą prawdę. Okazuje się, że wiele z tych produktów skrywa w sobie toksyczne substancje, które mogą zagrozić naszemu zdrowiu.
Naukowcy z Berkeley odkryli, że wiele domowych artykułów zawiera niebezpieczne chemikalia, które mogą prowadzić do raka, niewydolności narządów czy wad wrodzonych. Te szkodliwe substancje można znaleźć nie tylko w środkach czystości, takich jak mydła czy detergenty do prania, ale również w kosmetykach do makijażu i lakierach do paznokci.
Wiele z tych produktów codziennego użycia zawiera tzw. lotne związki organiczne (LZO), które są emitowane do środowiska w formie gazów. Skutkiem ich działania mogą być różnorodne problemy zdrowotne, w tym również rak. „To badanie to pierwsze, które obnaża skalę wykorzystania toksycznych lotnych związków organicznych w produkcie codziennego użytku. Konsekwencją tego mogą być poważne problemy zdrowotne” – mówi dr Kristin Knox, główna autorka badania i naukowiec z Silent Spring Institute.
Kalifornijscy urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska testowali produkty konsumenckie pod kątem zawartości chemikaliów. Dane zebrane przez nich zostały wykorzystane przez zespół z Berkeley do przeprowadzenia badań. Ogółem analizowano 172 produkty, spośród których 105 zawierało co najmniej jedną substancję toksyczną.
Najpopularniejszą substancją chemiczną była dietanoloamina oraz etylobenzen, stosowane w produkcji tworzyw sztucznych, glikol etylenowy używany jako płyn niezamarzający oraz toluen, będący rozpuszczalnikiem w farbach. Najwięcej toksycznych substancji zawierały materiały budowlane i środki czystości. Prym wiodły tu kleje uszczelniające i uszczelniacze stosowane do wypełniania pęknięć, które zawierały aż 11 toksycznych substancji.
Bardzo niepokojące dane dotyczyły również kosmetyków i produktów higienicznych. Wśród nich lakiery do paznokci okazały się zawierać aż pięć toksycznych substancji chemicznych. Równie niebezpieczne okazały się płyn do naczyń i detergenty do prania, które również zawierały szereg substancji chemicznych związanych z rakiem i niewydolnością wątroby.
Wyniki badań „Identifying Toxic Consumer Products: A Novel Data Set Reveals Air Emissions of Potent Carcinogens, Reproductive Toxicants, and Developmental Toxicants” zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Environmental Science & Technology.