Globalny problem nadmiernego konsumpcji mięsa dotyczy naukowców, lekarzy oraz ekologów. Jak zatem ograniczyć jego spożycie bez negatywnego wpływu na różnorodność diety? Nowoczesne startupy technologiczne, określane mianem foodtechów, podejmują intensywne wysiłki w celu opracowania alternatywy dla mięsa. Taka innowacja mogłaby zaspokoić potrzeby konsumentów, a jednocześnie przyczynić się do poprawy zdrowia populacji, warunków bytowania zwierząt oraz ochrony naszej planety.
W świecie nowoczesnej branży spożywczej, alternatywy dla mięsa stały się swoistym „świętym Graalem”. Pomysł jest jak najbardziej atrakcyjny – zmniejszenie hodowli bydła i drobiu, co wiązałoby się z mniejszym obciążeniem środowiska naturalnego. Wszystko to przy jednoczesnym zapewnieniu konsumentom zdrowego i smacznego źródła białka, które mogłoby być wykorzystane w produkcji naszych ulubionych potraw: od kotletów po hamburgery. Problem jednak polega na tym, że miłośnikom mięsa bardzo trudno jest sprzedać alternatywne produkty, takie jak tofu, z nadzieją na ich satysfakcję. W związku z tym, startupy technologiczne na całym świecie podjęły wyzwanie i konkurują ze sobą w tworzeniu innowacyjnego „mięsa bez mięsa”.
FoodTech to nowoczesny sektor obejmujący cała gamę procesów, począwszy od zrównoważonej produkcji rolniczej, a skończywszy na przetwarzaniu oraz dystrybucji nowatorskich produktów spożywczych. W tym kontekście, kluczową rolę odgrywają startupy technologiczne, które dzięki odpowiedniemu kapitałowi początkowemu są w stanie generować kreatywne i innowacyjne rozwiązania. Na podstawie obserwacji rynkowych można zauważyć, że wielkie korporacje spożywcze, takie jak Cargill czy Unilever, rozpoczęły inwestycje w startupy poszukujące alternatyw dla mięsa oraz innych białek pochodzenia zwierzęcego. W ten sposób pokazują swoje przekonanie co do potencjału tego dynamicznie rozwijającego się rynku.
Technologiczne startupy w branży FoodTech zajmują się szerokim spektrum tematów – od optymalizacji zarządzania farmami, poprzez innowacyjne pasze dla zwierząt, aż po opracowywanie nowych receptur na pokarmy i napoje. Wszystko to w celu połączenia aspektów zdrowotnych z wymogami zrównoważonej gospodarki i rozwoju. Obok tematu substytutów mięsa, dużą popularnością cieszą się także alternatywy dla nabiału, drożdży i bakterii, rolnictwo komórkowe, fermentacja czy algi.