Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) przewiduje dalszy, choć mniej dynamiczny wzrost cen mieszkań w nadchodzących miesiącach, w porównaniu do dynamiki obserwowanej w ostatnich dwóch kwartałach. W drugim kwartale bieżącego roku zanotowano 23-procentowy wzrost cen na rynku wtórnym i 16-procentowy na rynku pierwotnym, w grupie 17 największych miast kraju.
Porównując do roku poprzedniego, w 17 największych metropoliach Polski ceny na rynku mieszkań wtórnych wzrosły o 23%, a na pierwotnym o 16%. W przypadku rynku deweloperskiego tempo wzrostu utrzymało się na tym samym poziomie co w pierwszym kwartale 2024 roku, natomiast rynek wtórny odnotował wzrost o 2,5 punktu procentowego. Największe podwyżki cen zaobserwowano na rynku wtórnym w dwóch najdroższych polskich miastach – Warszawie i Krakowie, gdzie ceny nieruchomości zwiększyły się odpowiednio o 30% i 27% rok do roku – wynika z „Analizy rynku mieszkaniowego. II kwartał 2024 r.”
W stolicy ceny mieszkań na rynku pierwotnym osiągnęły poziom 17,5 tys. zł za 1 m2, natomiast na rynku wtórnym wynosiły one 18,9 tys. zł za 1 m2. W Krakowie, ceny mieszkań wtórnych zbliżały się do wartości 17 tys. złotych za metr kwadratowy – informuje raport.
Polski Instytut Ekonomiczny przewiduje, że w najbliższych miesiącach ceny mieszkań będą kontynuować trend wzrostowy, lecz z mniejszą dynamiką niż w ostatnich dwóch kwartałach. Największe procentowe wzrosty cen odnotowano w drugiej połowie 2023 roku, a od początku 2024 roku obserwowany jest wyraźny spadek tempa wzrostu cen. Maj i czerwiec 2024 były pierwszymi miesiącami od ponad roku, kiedy to w żadnym z siedmiu największych miast Polski wzrost cen nie przekroczył dwóch procent w skali miesiąca. Według PIE trend ten utrzyma się, a wzrost cen w trzecim i czwartym kwartale powinien ustabilizować się na poziomie około 10% na obydwu rynkach, pod warunkiem utrzymania się obecnych czynników makroekonomicznych – kontynuuje raport.
Instytut zauważa również, że liczba nowych ofert sprzedaży mieszkań znacznie wzrosła w drugim kwartale 2024 roku. „W grupie 17 największych miast liczba nowych ofert w II kwartale 2024 roku wzrosła o 30% rocznie. Wyjątkowo duże wzrosty wynikają głównie z niskiej bazy w roku 2023. W trzecim kwartale 2024 roku oczekujemy utrzymania podaży ofert na podobnym poziomie, co będzie oznaczało wyższy wzrost rok do roku ze względu na niską podaż ofert w trzecim kwartale 2023 roku” – podsumowano w raporcie.