Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN), zlokalizowana w Genewie, wycofała się ze współpracy z rosyjskimi instytucjami badawczymi. Decyzja ta została podjęta w odpowiedzi na agresję wojskową Rosji przeciwko Ukrainie. Od czerwca tego roku CERN nie utrzymuje już współpracy z Białorusią.
Około 350 naukowców pracujących dla CERN byli zaangażowani w projekty z rosyjskimi instytutami badawczymi. Przerwanie relacji CERN z tymi instytucjami wynika z decyzji ośrodka genewskiego. Komunikat wydany przez CERN stwierdza jednak, że współpraca z rosyjskimi naukowcami angażowanymi w ramach innych umów nie zostanie przerwana.
CERN zawiesza umowę z rosyjskimi partnerami
W grudniu 2023 roku, po rosyjskiej interwencji w Ukrainie, 24 kraje członkowskie CERN zadecydowały o zawieszeniu Rosji w prawach obserwatora oraz o niewznowieniu umów z tym krajem i Białorusią. Kiedy w lutym 2022roku Rosja zaatakowała Ukrainę, CERN zatrudniał około 1000 rosyjskich obywateli.
Umowa CERN z Białorusią wygasła w czerwcu tego roku, co skutkowało utratą pracy dla około 20 badaczy. Umowa z Rosją kończy się 30 listopada. Od 1 grudnia naukowcy związani z rosyjskimi instytutami nie będą mieli już możliwości korzystania z zasobów CERN, a także stracą pozwolenia na pobyt we Francji lub Szwajcarii.
CERN, założony w 1954 roku, jest największym na świecie instytutem badawczym zajmującym się fizyką cząstek elementarnych. Na jego terenie znajduje się największy na świecie akcelerator cząstek, Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). CERN to miejsce, gdzie powstała sieć WWW – internet. Z instytutem współpracuje kilkanaście tysięcy naukowców z ponad 100 krajów.
„Brak naukowców z instytutów badawczych w Rosji będzie widoczny” – stwierdził Arnaud Marsollier, rzecznik prasowy CERN.